Stalin sõja ajal

Ajaleht Raamat nr 14

“Stalini sõgedus” on raamat Saksa-Nõukogude sõja algusest, mille kirjutamisel on kasutatud seni salastatud arhiivimaterjale ning pealtnägijate mälestusi. 1941. aasta 22. juunil ründasid Hitleri väed Nõukogude Liitu ning kümne päevaga jõudsid need väga kaugele. See raamat paljastab 1941. aasta juuni sündmuste telgitagused ning kinnitab seisukohta, et Stalin juhtis sõjaväge täiesti saamatult. Nõukogude väejuhatus ei teinud midagi mõistlikku ning sajad tuhanded hukkusid nende rumaluse tõttu.
“Stalini sõgedus” kirjeldab tundhaaval sündmusi sõja alguses: miks Punaarmee tollane koosseis purustati peaaegu täielikult, millised võimumängud toimusid ladvikus ning kuidas edenesid sündmused erinevatel rinnetel.
Kuigi Georgi Žukov ja Semjon Timošenko olid Stalini käsul välja töötanud salajase Saksamaa ründamise plaani, ei uskunud Stalin veel mõnda aega pärast sõja algust, et rünnak on alanud. Poola okupeerimisel lasi Stalin lammutada endised kindlustused vanal piiril, mis muutis sakslaste sissetungi veelgi lihtsamaks. Möödus peaaegu nädal, kuni Stalin lõpuks taipas toimuvat – ta tõmbus endasse, põgenes suvilasse ja oli lähedal võimu kaotamisele. Stalin teadis väga hästi, et nii Baltimaades, Ukrainas kui ka Venemaal leidub hulk rahvast, kes võivad soovida nõukogude vägede vastu võidelda. Stalin ei julgenud isegi rahvale sõjast teatada, vaid saatis raadiosse kõnelema Vjatšeslav Molotovi.
Konstantin Plešakov on noorema põlvkonna vene ajaloolane, kelle raamatuid on tõlgitud paljudesse keeltesse. Viimastel aastatel on ta töötanud õppejõuna USA-s.


Tauno Vahter

Minu ostukorv