Muistsete maiade maailm

Ajaleht Raamat nr 3

Maiad ehk maajad on sarnaselt teistele Ameerika muistsetele kultuurrahvastele kuni viimase ajani säilitanud suure osa oma salapärast, olgugi et eurooplane tegi nendega tutvust juba 500 aastat tagasi. Arusaadavalt määratleb Õhtumaade tsivilisatsioon oma identiteeti Egiptuse ja Mesopotaamia ning Kreeka ja Rooma kaudu. Ida- ja läänepoolsete kultuuride uurimine on jäänud pigem põnevaks kohtumiseks tundmatuga ning andnud innustust parateaduslikele ja kontrakultuurilistele suundumustele.
Eestikeelses traditsioonis leidub seni vaid arheoloogiakeskseid ülevaateid maiade kultuuri avastamisest ja maia kirja dešifreerimisest ning esoteerikamaigulisi pilguheite maiade maailmakäsitusse.
“Muistsete maiade maailm” on esimene eestikeelne teatmeteos, mis käsitleb erapooletult ja asjalikult tervet maiade tsivilisatsiooni, alates selle kujunemisest Guatemalas ja Yucatánil aegade hämaruses kuni langemiseni Hispaania konkistadooride võimu alla 16. sajandil.
Mahukas, faktirohke ja informatiivne, kuid ladusalt loetav raamat annab peatükkide ja alalõikude kaupa ülevaate maiade poliitikast, majandusest, kultuurist, eluolust ja kõigest muust. Ühtlasi sisaldab teos viimastel aastakümnetel maiade kohta omandatud olulisi teadmisi ning rikkalikult illustratsioone. Raamatu on toimetanud Tarmo Kulmar, tuntumaid Ameerika kõrgkultuuride asjatundjaid Eestis.


Olavi Teppan

Minu ostukorv