Ilmumas

 

 

Maylis de Kerangal

PARANDADA ELAVAID

 

19-aastane Simon Limbres hukkub autoõnnetuses, kuid ta võib muuta paljude võõraste inimeste elusid – organidoonorlusega. Selles liigutavas ja mõtlemapanevas  raamatus jälgitakse kahekümne nelja tunni jooksul toimuvat lähedaste, arstide, õdede jt ümbritsevate inimeste vaatepunktist.

 

Maylis de Kerangal (snd 1967) on prantsuse kirjanik. Ta on pälvinud kirjandusauhinna Prix Medicis ning olnud Goncourt´i preemia nominentide seas. “Matke elavad” pälvis nii lugejate kui kriitikute kiitvad hinnangud ning selle põhjal on valminud film ja lavale toodud näidend.

 

GUINNESSI MAAILMAREKORDID 2019

Üle tosina aasta on Guinnessi maailmarekordite raamat taas saadaval ka eesti keeles. Kaante vahele on kogutud maailmarekordid looduse, teaduse, spordi ja paljude muude teemade kohta. Lisaks on raamatus hulk uusi teemasid, nagu rekordid robotite, striimimise, arvutimängude ning erinevate saavutuste ja leiutiste kohta. Tänavuses väljaandes on erileheküljed isemeisterdatud masinatest ja raamat sisaldab kõiki ametlikult kinnitatud ja kehtivaid eestlaste poolt püstitatud rekordeid.

ÜKS KOLL LÄKS ÜKSKORD KOOLI

Selles kogumikus on aastatel 2016 ja 2017 Tähekese jubejuttude konkursile saadetud krapsakamad tööd koolilaste sulest. Kirjeldamatut õudust pakuvad muuhulgas auk pükstes, Vaida buss, kägistavad kindad, muidugi kummitused, vampiirid ja zombid, aga ka näiteks Donald Trump. Pildid joonistas Sirly Oder.

Eric Kurlander

HITLERI KOLETISED

Üleloomulikud teemad olid Hitleri Saksamaal levinud nähtus. Režiim võttis kohati Saksa poliitika, kultuuri, teaduse ja usu ümberkujundamisel appi ka astroloogia, paranormaalsed nähtused, mütoloogia, paganluse, nõiakunsti, imerelvad ja kadunud kuningriigid. Kuigi natside okultismivaimustus on üldtuntud, heidetakse see tänapäeval sageli kõrvale kui Himmleri isiklik kinnismõte või suuresti ülehinnatud asi.

Selles silmiavavas ajaloos paljastab Eric Kurlander Kolmanda Riigi ja üleloomuliku keerukad suhted, uurides viise, kuidas natsid kasutasid võimu saavutamiseks, propaganda tegemiseks ja oma utoopilise rassiimpeeriumi unistuse elluviimiseks arvukaid okultseid õpetusi ja tegevusi – isegi kui leviokultismi ja ebausku aeg-ajalt välja juuriti, alla suruti ja seadusevastaseks kuulutati.

See on ainulaadne ja provotseeriv lugemispala, mis tungib Natsi-Saksamaa südame tumedamatesse soppidesse.

Katharina Vestre

ESIMENE SALADUS

Esimene saladus räägib sinu – ja minu, ja kõigi teiste – loo alates eostumise hetkest kuni sünnini, kui lõplikult „küpseks“ saanud inimhakatis end üheksa kuud hiljem läbi uskumatult kitsa avause välja võitleb.

See teaduslikult täpne, geniaalselt lihtsas ja selges keeles suure soojusega kirjutatud raamat jutustab loote kasvamise loo läbi kõigi selle kohati jahmatavate muundumiste, unustamata kõrvalepõikeid ajalukku ja lisades värskete teadusuuringute poolt leitud põnevaid avastusi.

 

Kas sina näiteks teadsid, et kui naine ütles 1920ndatel aastale mehele, et „küülik suri“, siis tähendas see, et ta on rase? Et kuni nii kolmanda elukuuni on kõik embrüod naissoost? Et on üks liik tillukesi mereusse, mille isased elavad sõna otseses mõttes emaste sees? Et sperm haistab munarakku? Et veel sündimata loode suudab kaitsta oma südamehaiget ema?  

Gerda Kordemets

VIKTOR KOROL, SIBERI VÕMM

Ta seisis nüüd lennujaama ees, silmad kinni, üks käsi kohvrisangal, teine natuke häbelikult peaaegu südamel, sulges silmad ja tõmbas Tallinnat sügavale kopsudesse. Tallinn lõhnas nagu tõotatud maa …

Nii saabub Eestisse Viktor Korol, Siberi võmm, umbes 45, sportlik, brünett, ebamääraste pruunikasroheliste silmadega, mille paremast nurgast lookleb arm.

 

Teleseriaalist tuttav seltskond lahendab selle raamatu kaante vahel kolm mõrvalugu – „Pokemonid“ „Hole in One“ ja Ainult üks kord elus“.

 

Piret Raud

INITSIAAL PURJEKA JA PAPAGOIGA

 

Robin tõstis pea ja puuris Edat pilguga justkui kaaludes, kas too on üldse väärt, et tema mõtteid kuulda.

„Mulle meeldivad need tähed, mis on kuidagi valesti,“ ütles ta siis kõheldes ja lisas kohe selgituseks:

„Mu vanaisal oli kunagi kirjutusmasin, mis lõi r-tähe kõrgemale kui teised tähed. See oli lahe. Või näiteks see, kui neoonkirjal kuskil pimedal tänaval on üks täht kustunud – puhas poeesia!“

*

Piret Raua esimene täiskasvanutele mõeldud romaan räägib tunnustuseihalusest, mis suuremal või vähemal määral mõjutab kõigi tegelaste väärtushinnanguid ja valikuid. Samas on siin juttu ka eneseotsingutest kunstis ja väljaspool kunsti.

 

David Attenborough

NOORE LOODUSUURIJA SEIKLUSED

 

Raamatus “Noore loodusuurija seiklused” tutvustab armastatud loodusfilmide tegija David Attenborough oma nooruspõlve loomakogumisretki, mille eesmärk oli püüda Londoni loomaaiale haruldasi loomi ning teha sellest BBC jaoks filme ja telesarju. Esimene retk viis Guyanasse suur-sipelgaõgija, teine Indoneesiasse komodo varaani ja kolmas Paraguaysse vöölase järele, kuid muidugi tutvuti igal reisil ka paljude muude iseäralike loomadega. “Noore loodusuurija seiklused” on kirjutatud Attenborough’le omase sarmi ja huumoriga ning varustatud hulga toonastelt retkedelt pärit fotodega.

 

Gill Simms

MIKS EMME JOOB

Ellen on 39-aastane naine, kes tulevikule mõeldes näeb murettekitavalt stereotüüpseid asju – näiteks joogakursuseid edasijõudnutele, raamatuklubisid ja peamiselt oma laste saavutustega uhkeldamist sisaldavat pikka pimedat ööd. Kuidas sellisest rutiinsest väljavaatest pääseda?

Erkki Vettenniemi

SOLŽENITSÕN

Aleksandr Solženitsõn (1918-2008) sai üle maailma tuntuks mitmel põhjusel – kui kirjanik ja dissident, hilisemal eluperioodil ka vastuoluline tegelane, kelle mõned teod ja seisukohad ähvardasid rikkuda kogu varasema positiivse maine. Soome ajaloolase Erkki Vettenniemi biograafia on mitmekülgne kõrvaltvaataja pilk keerulise saatusega mehe elule. Raamatus on mitmeid viiteid ka Solženitsõni seostele Eesti ja eestlastega.

 

 

Jana Maasik

HOPSPELLERI AMULETT

illustreerinud Joonas Sildre

Millalgi 20. sajandi alguses ühes Eesti- või Liivimaa Hopspelleri nimelises mõisas toimuv põnevuslugu lastele. Kolmele mõisa ümber mängivale lapsele, mõisnikupere võsudele Pipale ja Egonile ning aednikupoiss Mattisele hakkab tunduma, et mõisa esinema tulnud tsirkusetrupiga ei ole kõik päris korras. Kui siis pärast komejantide lahkumist avastataksegi, et maja on kalliskividest ja hõbenõudest tühjaks tehtud, otsustavad lapsed kuritöö paljastada. Algav tagaajamine osutub mõistagi märksa ohtlikumaks kui algul arvatud.

 

“Hopspelleri amulett” on kirjastuse Tänapäev 2017. a lastejutuvõistlusel äramärgitud töö.

Dmitri Gluhhovski

SÕNUM

 

Seni ulmeromaane kirjutanud Dmitri Gluhhovski “Sõnum” on kaasaja Moskvas toimub põnevik. Peategelane Ilja on tudeng, kes sattub valesüüdistuse alusel vanglasse. Vabanedes saab  eesmärgiks kättemaks, kuid tema kätte sattunud telefon võib muuta kogu elu.

 

Richard Thaler, Cass Sunstein

NÜGIMINE: viis toetada valikuid, mis viivad tervise, jõukuse ja õnneni

 

Selles algselt juba kümne aasta eest ilmunud ja praeguseks klassikaks muutunud aimeraamatus tutvustavad autorid psühholoogiliste otsustusprotsesside mudelite erinevust ning seoseid majandusliku mõtlemisega. Muuhulgas käsitletakse hariduse, abielu, rahaga ümberkäimise ja riigi majandusega seotud küsimusi.

Richard Thaler pälvis 2017. aastal Nobeli majanduspreemia. Cass Sunstein on Harvardi Ülikooli professor.

 

James Dashner

PALAVIKU KOOD

See on viies raamat “Labürindijooksja” sarjast.

Kord oli maailma lõpp. Metsad põlesid, järved ja jõed kuivasid, ookeanid tõusid üle kallaste. Siis saabus põud ja üle maakera levis palavik. Perekonnad surid, vägivald vohas ja inimene tappis inimest.

Seejärel ilmus MOOLOK, kes otsis vastust. Lõpuks leidsid nad täiusliku poisi. Poisi nimi oli Thomas, ja Thomas ehitas labürindi. Nüüd on maailm täis saladusi. Valesid. Liitusid, mida ajalugu poleks eales osanud ette näha.

See on lugu Thomasest ja sellest, kuidas ta ehitas labürindi, mida vaid tema ise mõistis lõhkuda. Kõik saab selgeks.

 

Narine Abgarjan

MANJUNJA

„Manjunja“ on helge, päikesest ja lõunamaa turulõhnadest küllastunud, armas ja naljakas lugu lapsepõlvest, kahest plikatirtsust-sõbrannast – Manjunjast ja Narinest, hirmsast ja lahkest Nännist, Manjunja vanaemast, ja nende persetäiest sugulastest, kes pidevalt satuvad kõige totramatesse olukordadesse. See on raamat just sellisest soojast järveäärsest lõbusaid seiklusi tulvil lapsepõlvest, mis teeb inimese kogu eluks õnnelikuks.

Armeenia kirjaniku Narine Abgarjani raamatutest on eesti keeles varem ilmunud “Taevast kukkus kolm õuna”.

 

 

Melba Escobar

ILU MAJA

Karen töötab ühes Bogotá nooblis ilusalongis. Kuid see ei ole raamat kehahooldusest ja kosmeetikast – kõik see kirju klientide plejaad pihib oma elust, hämmastavaid ja verdtarretavaid lugusid ning lõpuks sattub Karen ise lootusetuna näiva loo keeristesse.

“Ilu maja” on Kolumbia kirjaniku Melba Escobari menuraamat, romaan ja põnevik, mida loetakse praegu üle maailma.