Piret Raud

MERI

Meri hoolitses oma kalade eest ja luges neile alati unejuttu. Kui ühel päeval olid kalad liiga lärmakad, meri ärritus ja läks minema. Nüüd polnud kaladel enam kedagi, ainult näljane kass tundis nende vastu huvi …

 

“Meri” on Piret Raua fantaasiarohke lugu sõprusest ja lugemise tähtsusest.

James Norbury

SUUR PANDA JA TILLUKE DRAAKON

Eksinud virdavas udus, uinuvad nad sädeleva tähistaeva all. Kui nad uuesti ärkavad, on kevad käes ning kui nad istuvad ja vaatavad sooja päikese tõusu, koidab neile, et ees ootab järjekordne vaimustav seiklus …

 

Armsad sõbrad suur panda ja tilluke draakon rändavad üheskoos läbi aastaaegade. Ja kuigi nad eksivad sageli ära, avastavad nad tänu sellele palju kaunist. Nad kogevad raskusi ja rõõme, mis meid kõiki ühendavad. Nad õpivad, kuidas elada hetkes, kuidas leppida ebakindlusega ja leida jaksu eluraskuste ületamiseks – alati koos.

 

Budistlikust filosoofiast ning vaimsusest inspireeritud kirjanik ja kunstnik James Norbury jagab suure panda ja tillukese draakoni seikluste kaudu mõtteid, mis aitasid tal üle saada väga rasketest aegadest. Ta loodab, et need aitavad ka sind.

Kärt Hellerma

LUGU TÜDRUKUST, KES KARTIS KÖÖKI. LUGU POISIST, KES TAHTIS OLLA PUURIS

Elas kord tüdruk, kes kartis kööki, ja elas kord poiss, kes tahtis olla puuris.

 

Tüdruk ei soovinud köögist kuuldagi. Ainult vahel harva, kui nälg väga suureks läks, haaras ta laualt või külmkapist midagi söödavat ja põgenes siis tagasi oma tuppa.

 

Poiss nägi loomaaias vana tühja jääkarupuuri ja otsustas sinna elama asuda. Ta teatas, et on jääkaru, laskus neljakäpukile ja hakkas teiste külastajate peale urisema.

 

Nõutud on nii emad kui ka isad, nii arstid kui ka loomaaiatöötajad. Mida küll teha, et tüdruk ei kardaks kööki? Ja mida teha, et poiss ei tahaks olla puuris?

Tauno Vahter

MADIS JEFFERSONI 11 PÕGENEMIST

Kõik tahavad mõnikord põgeneda, kuid Madis Jefferson on põgenenud terve elu: kodunt, sõjaväest, laevalt, Eestist, vanglast ja mujalt. Juhuse ning veidra sisemise tungi tõttu sattub Madis Jefferson mitmele mandrile, keset suuri ajaloosündmusi ning on oma mitme nime all korduvalt tagaotsitav, tema uskumatu juhtumiga näevad vaeva politsei, nõukogude julgeolek ja sõjavägi.

 

„Madis Jeffersoni 11 põgenemist“ põhineb tõestisündinud lool ning on kirjutatud Eesti ja USA arhiivides leiduva materjali alusel.

 

Tauno Vahter (snd 1978) on varem avaldanud raamatu „Pikaajaline kokkusaamine“.

Caroline Criado-Perez

NÄHTAMATUD NAISED. ANDMELÜNGAD MEESTEKESKSES MAAILMAS

Meie tänase maailma on kujundanud mehed ja meeste jaoks. Seetõttu kiputakse teist poolt inimkonnast — naisi — tähelepanuta jätma. Põhjuseks on andmelünk, millele lisandub vaatamata kõigile tõenditele endiselt valitsev seisukoht, et mehed on inimkonna standard. Naiste tualettruumi ukse taga looklev saba, kontoriruumide jäine temperatuur, ekslikult määratud ravimidoosid – meie maailm ei ole naistele mõeldud ning sellel võivad naistele olla koguni fataalsed tagajärjed.

 

Caroline Criado Perez kirjeldab oma murrangulises, maailmas laia vastukaja leidnud raamatus, kuidas naisi süstemaatiliselt diskrimineeritakse, sest Suurtest Andmetest sõltuv maailm on üles ehitatud peaaegu eranditult meeste kohta kogutud andmetele. Liiga kaua on naisi määratletud kõrvalekaldena inimkonna normist ja lastud neil seeläbi nähtamatuks muutuda. On aeg vaatepunkti muuta.

 

See sadadele uuringutele tuginev mõtlemapanev ja vaimukalt kirjutatud raamat on avab maailma hoopis teistsugusest vaatenurgast ja sunnib su imestama, kuidas sa seda küll varem ei märganud.

Craig Brown

1, 2, 3, 4! BIITLID LÄBI AJA

The Beatles läks laiali juba enam kui viiskümmend aastat tagasi, kuid nende mõju popkultuuris on endiselt suur. See ulatub muusikast kaugemale ning puudutab moodi, poliitikat, inimeste tõekspidamisi ja isegi näiteks religiooni. Biitlitest on avaldatud tohutu hulk raamatuid ja pole mingi probleem teada saada igasuguseid pisifakte nagu näiteks, mis oli George Harrisoni esimene auto (kasutatud sinine Ford Anglia, mille müüs talle Brian Epsteini sõber Terry Doran) või kes oli ainus biitel, keda Yoko Ono enne John Lennoniga kohtumist nimepidi teadis (Ringo, sest tema nimi tähendab jaapani keeles õuna). See kõik on muidugi hirmus põnev, aga seni ei olnud kuulsast nelikust ilmunud ühtegi raamatut, kus oleks kõikehaaravalt kokku võetud nende kogu teekond, nii igapäevased juhtumised kui üldine ühiskondlik mõju.

Howard Pyle

KUULSA ROBIN HOODI LUSTAKAD SEIKLUSED

Robin Hood, keskaegsel Inglismaal tegutsenud õilis röövel ja võrratu vibukütt, on andnud ainet hulgale legendidele ja pärimustele. Raske öelda, kas tegemist on ajaloolise või puhtalt müütilise isikuga ning mis nendes lugudes juhtus päriselt ja mis on fantaasia vili. Igatahes sai kiire taibuga lustlikust lindpriist, kellel ei puudunud ka inimlikud nõrkused, kiiresti inglise maarahva lemmikkangelane ja talupoeglike ideaalide kehastus. Tema ja ta ustavate kaaslaste vabadusaade ning vapper ja leidlik vastupanu ilmalikele ja vaimulikele võimumeestele on lugejaid vaimustanud juba sajandeid.

Motai Hiroko

MILJON TRILJON JÕULUVANA

Kaua aega tagasi oli maailmas ainult üks jõuluvana. Kui inimesi tuli maailma juurde, oli vaja ka rohkem jõuluvanasid.

 

Jaapani kirjaniku Hiroko Motai loo on illustreerinud Marika Maijala.

Susanna Leonard

MADAME CURIE JA UNISTUSE JÕUD

Pariis 1891. Juba lapsena unistas Marie sellest, et saaks oma Venemaa okupatsiooni all ägavalt Poola kodumaalt minema pääseda. Nüüd, kakskümmend aastat hiljem see unistus täitub: Mariele avaneb võimalus õppida Sorbonne’i ülikoolis. Selle eest pidi ta kõvasti võitlema, sest naist ei nähta teaduse maailmas just meelsasti. Kuid Marie teadis, mida ta tahab. Hoolimata tagakiusamistest tormab ta ülepeakaela uurimistöösse – ja ellu. Kui ta kohtab sarmikat füüsikut Pierre Curie’d, on tema õnn täiuslik. Pierre’ist saab tema suur armastus, armastus, mis otsib omasugust. Pierre’iga koos saavutab ta pöördelise tähtsusega edu. Kuid hind selle eest on kõrge, ja Marie ei aima, millised traagilised saatuselöögid elul talle veel varuks on.

 

Teadlane, mässaja, armastaja – lugu ainulaadsest naisest, kes muutis maailma.

Laisvė Radzevičienė, Vytaras Radzevičius

ARVYDAS SABONIS. 11 PEATÜKKI SUURIMA LEEDUKA ELUST

Arvydas Sabonis (snd 1964) on Leedu korvpalli suurim legend ja üleüldse üks kõige tuntumaid leedukaid maailmas. Olümpiavõitja, maailmameister, NBA Kuulsuste Halli liige, kümnete muude tiitlitega pärjatud korvpallur. Selles raamatus avaneb Arvydas Sabonis ehk Sabas, nagu teda Leedus tuntakse, nii sportlase, sõbra kui pereinimesena. Leedu ajakirjanike koostatud raamatus saavad peale Sabonise pereliikmete sõna paljud kaasaegsed ja lähedased, juttu tuleb nii aastatest Žalgirises kui Nõukogude Liidu koondises, karjäärist NBAs ja Euroopas, mängudest Leedu koondise eest. Kõige selle vahel on hulk lustakaid ja isiklikke lugusid, mis kinnitab, et ka legendid on lõpuks ikkagi inimesed. Eestikeelse väljaande jaoks on Arvydas Sabonisega seotud mälestusi jaganud ka rida Eesti korvpalliga tihedalt seotud inimesi.

Desmond Morris

PALJAS AHV. ZOOLOOGI UURIMUS INIMLOOMAST

„Paljas ahv” pani pool sajandit tagasi aluse evolutsioonist ja loomade, sealhulgas inimese käitumisest kõnelevate populaarteaduslike raamatute trendile. Autor kirjeldab siin otsekoheselt ja ülima detailsusega inimlooma päritolu ning tema seksuaalsuse, järglaste kasvatamise, avastamishimu, võitlemise, toitumise ning enese ja liigikaaslaste hooldamisega seotud käitumismustreid, peatudes viimaks ka meie suhetel teiste loomaliikidega – ning näidates, et inimene on kogu oma erakordsusest hoolimata ennekõike siiski ahv, kelle kõige keerukamaidki käitumismustreid kujundavad eeskätt päritolu ning loomalik ellujäämis- ja paljunemistung.

James Herriot

KÜLL MÕNEL LOOMAARSTIL IKKA EI VEA

„Küll mõnel loomaarstil ikka ei vea“ on järg raamatule „Kui nad vaid rääkida oskaksid“. Armastatud inglise loomaarst ja kirjanik James Herriot (1916–1995) jätkab siin oma soojade ja pööraselt naljakate meenutustega loomaarstitööst maalilises Yorkshire’is. Ta on end unises Darrowby linnakeses kindlalt sisse seadnud, kuid töö isemeelsete loomade ja nende veel isemeelsemate peremeestega pakub ikka ohtralt väljakutseid ja üllatusi. Peale selle on noore loomaarsti südame kiiremini põksuma pannud kohaliku taluniku ilus tütar Helen …

Matthew McConaughey

ROHELINE LAINE

Ma olen seda elu elanud viiskümmend aastat, sellest kolmkümmend viis olen pidanud päevikut. Teinud märkmeid edulugude ja läbikukkumiste, rõõmude ja murede, asjade kohta, mis panid mind mõtlema ja ajasid laginal naerma. Kolmkümmend viis aastat adumist, meenumisi, äratundmist, taipamist ja üleskirjutamist, mis on aja jooksul mind liigutanud või käima tõmmanud. Kuidas olla õiglane. Kuidas vähendada stressi. Kuidas lõbutseda. Kuidas teistele vähem haiget teha. Kuidas ise vähem haiget saada. Kuidas olla hea inimene. Kuidas oma tahtmist saada. Kuidas elada mõtestatult. Kuidas olla rohkem mina ise.

Mõni aeg tagasi võtsin julguse kokku ja istusin oma vanade päevikutega maha. Leidsin lood, mille tunnistajaks olen olnud ja mida kogenud, õppetunnid, mille olin saanud ja unustanud, luuletused, palved, ettekirjutused, vastused kunagistele küsimustele ja terve posu põrkerauakleepse. Leidsin usaldusväärse teema, lähenemise, mis tüüris – ja tüürib siiani – mind õnnelikkuse poole. Kui tead, kuidas ja millal elu väljakutsetega toime tulla – kuidas suhestuda paratamatuga – on sul võimalik jõuda seisundisse, mida ma nimetan roheliseks laineks.

See on armastuskiri. Elule.

See on ühtlasi juhend, kuidas püüda rohelisi tulesid – ja mõista, et ka kollased ja punased muutuvad lõpuks roheliseks.

Susanna Söberg

HÜPPA SISSE! TALISUPLUS – PÕHJAMAINE TEE TERVEMA JA ÕNNELIKUMA ELU JUURDE

Hüpake julgelt sisse – tehke esimene samm parema tervise, õnnetunde ja tugevama immuunsuse poole!

 

Viimastel aastatel on talisuplus muutunud väga populaarseks ja seda mõjuval põhjusel. Regulaarne külma vette sukeldumine pakub nii palju enamat kui kena Instagrami foto. See on kasulik nii kehale kui hingele. Talvine suplus põletab ohtralt kaloreid, annab tohutu energialaksu ja parandab üldist heaolu. See toetab ja ergutab ainevahetust, suurendab elurõõmu ja turgutab vereringet, parandab insuliinitundlikkust ja aktiveerib nn pruuni rasvkoe, mis aitab võitluses elustiilihaiguste ja ülekaalulisuse, samuti II tüüpi diabeedi vastu.

 

Retsept on ju tegelikult lihtne: vaja on vaid otsustavust astuda külma vette ja veeta selles veidi aega. Susanna Søbergi konkreetsed nõuanded aitavad turvaliselt ja vastutustundlikult hülge elustiiliga algust teha ning olla vaimselt valmis kohtumiseks külma veega. Ka üks varvas on algus!

 

Sellest raamatust leiate konkreetseid nõuanded, kuidas ka teist võib saada talisupleja – ükskõik kui hirmutav mõte alguses ka tundub.