Susanna Söberg

HÜPPA SISSE! TALISUPLUS – PÕHJAMAINE TEE TERVEMA JA ÕNNELIKUMA ELU JUURDE

Hüpake julgelt sisse – tehke esimene samm parema tervise, õnnetunde ja tugevama immuunsuse poole!

 

Viimastel aastatel on talisuplus muutunud väga populaarseks ja seda mõjuval põhjusel. Regulaarne külma vette sukeldumine pakub nii palju enamat kui kena Instagrami foto. See on kasulik nii kehale kui hingele. Talvine suplus põletab ohtralt kaloreid, annab tohutu energialaksu ja parandab üldist heaolu. See toetab ja ergutab ainevahetust, suurendab elurõõmu ja turgutab vereringet, parandab insuliinitundlikkust ja aktiveerib nn pruuni rasvkoe, mis aitab võitluses elustiilihaiguste ja ülekaalulisuse, samuti II tüüpi diabeedi vastu.

 

Retsept on ju tegelikult lihtne: vaja on vaid otsustavust astuda külma vette ja veeta selles veidi aega. Susanna Søbergi konkreetsed nõuanded aitavad turvaliselt ja vastutustundlikult hülge elustiiliga algust teha ning olla vaimselt valmis kohtumiseks külma veega. Ka üks varvas on algus!

 

Sellest raamatust leiate konkreetseid nõuanded, kuidas ka teist võib saada talisupleja – ükskõik kui hirmutav mõte alguses ka tundub.

Peter Frankopan

UUED SIIDITEED. MAAILMA OLEVIK JA TULEVIK

Peter Frankopani 2015. aastal ilmunud „Siiditeid“ saatis tohutu menu ning sellest sai üleöö ajalookirjanduse klassika. Värske pilk maailma ajaloole avas lugejatele uue perspektiivi ja lasi meil kõigil näha minevikku uue nurga alt. „Uued Siiditeed“ täiendavad ja ajakohastavad seda lugu, keskendudes lakkamatult muutuva maailma olevikule ja tulevikule.

 

Siiditeid mööda Euroopast Venemaa ja Lähis‑Ida kaudu Hiina poole liikudes tuletavad „Uued Siiditeed“ meelde, et elame tihedalt läbipõimunud maailmas. Brexiti ja Trumpi ajastu Läänt iseloomustavad isoleeritus ja killustatus on teravas kontrastis Siiditeel alates 2015. aastast aset leidnud sündmustega, mille suund on suhete tugevdamise ja koostöö poole.

 

Peter Frankopan heidab värske pilgu tänapäeva Siiditeedel loodavatele suhtevõrgustikele ja annab ülevaate neis jõukeskustes toimunud nihete ülemaailmset järelkajast, millest Lääne ajakirjanduses sageli ei räägita. See oluline – ja lootusrikas – raamat palub meil mõelda selle peale, kes me oleme ja kus me maailmas asume, ning heidab valgust teemadele, millest sõltub meie kõigi elu ja elatis.

Liina Pihlak

ELU PUU

Me ammutame jõudu oma juurtest, et kasvatada vilju. Mitmekülgselt andeka teatri- ja telekunstniku Liina Pihlaku (1937–2019) juured on sügaval kultuuriloos: tema ema oli Kersti Merilaas ja isa August Sang, Gustav Ernesaks käis nende juures tihti „hobust mängimas“ (s.t maletamas), Kaarel Ird oli igapäevane külaline, perekonnasõbrad Juhan Smuul ja Debora Vaarandi ei pööranud neile selga ka rasketel aegadel … Liina Pihlaku lähikonda kuulusid inimesed, kellest tänapäeval on saanud legendid – Mati Unt, Ago-Endrik Kerge ja paljud teised –, aga kes Liina jaoks olid head sõbrad, kolleegid, mõttekaaslased.

 

„Püüan taastada mälupilte inimestest, kes on olnud mulle tähtsad ja armsad. Eelkõige muidugi isast ja emast ja vanavanematest, kes on läinud, jättes meie sisse salapärased osakesed – geenid,“ kirjutab Liina Pihlak.

 

Need lood on kirja pannud hea mälu, targa pilgu ja tabava ütlemisega vaatleja, kes viib meid aegadesse, kus tehti „Tuhkatriinumängu“, „Kuulsuse narre“, „Pisuhända”, „Nukitsameest“. Hoolimata sellest, et telekunstnik pidi mustvalge televisiooni aegadel arvestama ainult halli erinevate varjunditega ekraanil ning kangast sai osta vaid 5 meetri kaupa, sündisid lavastused, mis on kirjutatud meie kultuurilukku.

Tatjana Jegorova

ANDREI MIRONOV JA MINA

Tatjana Jegorova on teatri- ja kinonäitleja, ajakirjanik ning kirjanik. Selles autobiograafilises draamas räägib ta enda keerukatest suhetest miljonite lemmiku, näitleja Andrei Mironoviga.

See on ülimalt avameelne romaan armastusest, ajast, teatrist. Kirglikust, romantilisest ja kannatusterohkest armastusest keset teatrimaailma lõputuid intriige, võltse naeratusi, kadedust ja võitlust oma koha eest.

Colin Dexter

KAINI TÜTRED

Ülemkomissar Strange’i arvates on uurimise edusammud pärast ühest Põhja-Oxfordi korterist laiba leidmist kaugelt liiga kasinad. Ohver on tapetud ainsa noahoobiga kõhtu, aga politsei pole leidnud ei relva, kahtlusalust ega motiivi.

 

Juba mõni päev pärast uurimise ülevõtmist avastavad peainspektor Morse ja seersant Lewis ohvri, dr Felix McClure’i elu ja surma kohta hämmastavaid fakte. Ja kui leitakse veel üks laip, avastab Morse, et tal on kahtlusaluseid liigagi palju. Lahendus ei ole ilmselge, Morse on tupikus, ent siis saabub talle kiri. Kiri, milles avaldatakse armastust …

Ketlin Priilinn

TA EI TEINUD SEDA

Kui viieteistaastane Patricia katuselt surnuks kukub, peavad kõik seda enesetapuks. Tüdrukut ju kiusati koolis. Aga kas tõesti viisid ta niikaugele õelad klassikaaslased või on juhtunu taga hoopis midagi muud? Patricia kooliõde Lilli on kindel, et see tüdruk ei oleks küll ise katuselt alla hüpanud. Ta on veendunud, et Patricia tahtis elada. Mis siis juhtus? Just selles otsustab Lilli oma sõprade abiga selgusele jõuda, püüdes samal ajal toime tulla isiklike probleemidega ja esimese, ebatraditsioonilise armumisega, mida sugugi mitte kõik mõista ei suuda.

Nele Neuhaus

METSAS

Keset ööd süttib metsa vahel haagismaja ning sündmuspaigalt leitakse laip. Kriminaalpolitseinikud Oliver von Bodenstein ning Pia Sander, varasema nimega Kirchhoff, uurivad algselt süütamist, kuid peagi juba mõrva. Pisut hiljem mõrvatakse haiglas vanem naine – Bodenstein on vapustatud, sest tegu oli tema tuttavaga. Uurimine viib tema ja Pia ajas nelikümmend aastat tagasi, 1972. aasta suvesse, kui jäljetult kadus Bodensteini parim sõber. Vanad haavad kistakse lahti ning terve ümbruskond peab tõele näkku vaatama.

Stephen Davies

DURAN DURANI LUGU: PLEASE PLEASE TELL ME NOW

Duran Duran, new wave’i kuningas, on päris kindlasti üks 80ndate kõige tuntumaid popbände. Tänu säravale välimusele ja rabavatele videotele sai Duran Duranist MTV algusaegade suurim täht. Edu muusikas võlgnevad nad paljudele geniaalsetele hittidele, mis kummitavad muusikute loomingus ja inimeste meeltes siiamaani. 80ndate lõpuks olid nad müünud üle 60 miljoni plaadi, nüüdseks on see number ületanud 100 miljoni piiri ja aina kasvab.

Tuntud biograafi Stephen Daviese raamat põhineb ainult vähestele valituile kättesaadavatel intervjuudel bändi liikmete, nende sõprade, pere ja ametikaaslastega ning siit leiab ka vähemtuntud fotosid kogu Duran Durani karjäärist.

„Please Please Tell Me Now“ on kaasakiskuv ja põnev lugu, üks neid seni rääkimata legende rock’n’roll’i ajaloost – tõeline maiuspala nii fännidele, uutele kuulajatele kui ka kõigile muusikasõpradele.

Soji Shimada

TOKYO SODIAAGIMÕRVAD

Astroloog, ennustaja ja isehakanud detektiiv Kiyoshi Mitarai on parajas plindris – ta peab nädalaga lahendama õõvastavad mõrvad, millest kogu Jaapan on olnud 40 aastat hämmingus. Kes tappis kunstnik Umezawa, vägistas ja mõrvas tema tütre ning tükeldas veel kuus surnukeha, et luua Azoth ‒ ülim, täiuslik naine? Abiks vabakutselisest illustraatorist sõber, asub Kiyoshi ootamatuid pöördeid tais retkele lahenduse poole.

 

Maagiat ja illusioone tulvil lugu neelab lugeja vältimatult endasse ja meelitab lahendama mõistatust enne, kui eesriie langeb. Selleks pakuvad abi lisatud kaardid, skeemid ja muud illustratsioonid.

 

„Tōkyō sodiaagimõrvad“ on uks populaarseimaid Jaapani krimiromaane kogu maailmas, tõlgitud enam kui paarikümnesse keelde. Selle autor Sōji Shimada on tunnustatud Jaapani autor, kelle sulest on ilmunud arvukalt detektiivilugusid.

Kikuko Tsumura

EI OLE OLEMAS LIHTSAT TÖÖD

Läbi põlenud ametis, kus ta oli töötanud ülikooli lõpetamisest saadik, hakkab peategelane otsima võimalikult lihtsat tööd. Tema nõudmised pole eriti kõrged: töökoht peab asuma kodule lähedal ja mõttetegevust peaks olema minimaalselt. Nii algab teekond läbi monotoonsete töökohtade. Esimene tundub piisavalt lihtne: tuleb uurida videokaadreid kirjanikust, keda kahtlustatakse salakauba vahendamises. Kuigi ülesanne vastab esitatud kriteeriumitele ja nõuab ainult arvutiekraani jõllitamist, jääb isegi tualetipausideks vähe aega. Sestap leiab ta uue, algul huvitavana tunduva töö, kus on vaja ka natuke ajusid kasutada. Kuid seegi ei paku rahuldust ja ta otsib jälle uue töö… Paraku on igas järgmises töös midagi kummalist, mis paneb ta taas kahtlema selle sobivuses.

 

Sümpaatselt omapärane nimetu jutustaja heitleb kõigile tuntud probleemidega nagu läbipõlemine, eneseteostus, kodu ja tööelu ühitamine ning seisab silmitsi väljakutsega leida töökoht, kus poleks liigset stressi, kuid mis pakuks rahuldust.

 

KikukoTsumura paneb lugeja mõtisklema, kuhu tuleks tõmmata piir töö- ja koduelu vahel. Tööväsimus on muutunud tavaliseks ning romaan uuribki sisemisi võitlusi kurnatusest pääsemiseks ja vaimse tervise hoidmiseks, mis väljenduvad „lihtsa töö“ otsingutes.

Kira Jarmõš

USKUMATUD JUHTUMUSED NAISTEKONGIS NR 3

Anja jääb korruptsioonivastasel miitingul politseiniku käeulatusse ja teda karistatakse 10-päevase arestiga. Esimest korda elus arestikambrisse sattunud Anja arvab, et seal peetakse kinni huligaane ja joodikuid, kuid selgub, et tema kambrikaaslaste põhisüü on ilma loata auto juhtimine. Arestipunktis kehtivad jäigad jaburad reeglid ja päevad venivad üksluiselt: äratus, rivistus, söögikorrad, jalutuskäik ja 15 minutit helistamiseks. Selle 10 päeva sisse mahuvad kongikaaslaste elujuhtumid, Anja enda minevikumälestused ja tema kummalised unenäod, mis muutuvad aina reaalsemaks, samas kui tegelikkus ise muutub aina unenäolisemaks. Juhtuma hakkavad kummalised lood ning ta peab selgusele jõudma, kas need on päris või fantaasia vili.