Piret Raud

MERI

Meri hoolitses oma kalade eest ja luges neile alati unejuttu. Kui ühel päeval olid kalad liiga lärmakad, meri ärritus ja läks minema. Nüüd polnud kaladel enam kedagi, ainult näljane kass tundis nende vastu huvi …

 

“Meri” on Piret Raua fantaasiarohke lugu sõprusest ja lugemise tähtsusest.

Jaan Rannap

SALU JUHAN JA TA SÕBRAD

„Salu Juhani ja ta sõprade“ lõbusate ja õpetlike lugude seltsis on üles kasvanud mitu põlvkonda koolilapsi. Salu Juhan käis koolis siis, kui kanti punaseid kaelarätte ja suurem osa ettevõtmisi oli seotud  pioneeritööga. Sellele vaatamata jäid lapsed ikka lasteks oma mängude, viperuste ja vempudega, mida jagub sellegi raamatu igale leheküljele. Nagu kõiki Jaan Rannapi teoseid, iseloomustab ka Salu Juhani lugusid koolilaste elu ja mõttemaailma hea tundmine ning alati värskelt mõjuv huumor.

Niina Laitinen

ARMSAIMAD VILLASED SOKID

Niina Laitinen on kudumismaailma suurmeister. “Armsaimad villased sokid” on tema neljas raamat. Selle inspiratsiooniks, punaseks jooneks ja ajatuks teemaks on armastus.

 

Kõigist kaheksateistkümnest sokimudelist on kaks erinevat versiooni: üks sihvakama, teine veidi tugevama jala jaoks. Pitse, palmikuid ja mustreid erineva jämedusega lõngast.

 

“Armsaimad villased sokid” jutustab armastusloo päris algusest, esmakohtumisest peale. Tekiila ja tutvumine, alguse joovastus ja kõhus tantsivad liblikad. Kaunid hetked looduses linnulaulu saatel, käsikäes antud tõotused ning suveöine õnn. Turvatunne ja kindlus oma valikus, seiklused armumerel ja ööpimeduse katte all. Tantsu maagia, valsi keerud ning usk ühtekuulumisse, ühisesse õnne.

Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson

DRAAMATA DISTSIPLIIN

Tina Payne Bryson ja Daniel J. Siegel, kelle sulest on eesti keeles varem ilmunud menukas „Lapse ajukeskne kasvatus“, on oma uues teoses ette võtnud laste kasvatamise ühe kõige keerukama probleemi ja väljakutse – kuidas hoida distsipliini. Tuginedes seostele, mis tekivad lapse ajus vanemate erinevate käitumistaktikate korral aju neuroloogilise arengu erinevatel etappidel, pakub „Draamata distsipliin välja tõhusa ja empaatilise tee, kuidas jonnihoogude, pingeolukordade ja vastaseisude lahendamisega toime tulla. Ja seda kõike ilma draamata!

 

Tuginedes lihtsale alustõele – juhenda, mitte ära karju ega noomi – selgitavad autorid, kuidas emotsionaalselt keerulises olukorras lapseni läbi murda, tema tunded maandada ja ümber pöörata ning seda nii, et plahvatusohtlikust konfliktist saab arendav võimalus, mis katkestab negatiivse käitumise (ja karistuse) tsükli. Probleem on lahendatud nii, et võidavad kõik.

Aino Pervik

TUULELOHE SAAB SÕBRAKS

Tuulelohel oli küljes pikk pael. Selle abil kavatses peremees juhtida tuulelohe liikumist nii nagu vaja.

 

Tuulelohele ei meeldinud ei pael ega juhtimine mitte üks põrm. Tuulelohe tahtis olla täiesti iseseisev. Ta tahtis olla vaba nagu lind. Tuulelohel oli kindel plaan põgeneda.

 

Ja ära ta põgeneski.

 

Oma teel kohtab tuulelohe igasuguseid isevärki tegelasi. Neil kõigil on oma kodu ja oma tähtis eesmärk. Aga kus on tuulelohe kodu? Mistarvis tema üldse olemas on?

Madis Kivine

TINDERELA

Õnn on edu võti ning sellega kaasneb armastus ja kõik muu, mida üks meeshing oma ellu ihkab. Kas internetitutvus võib olla lahendus? Aga kui see on kaksikleek …

 

Olen tavaline Eesti mees. Ühel päeval töölt koju saabudes avastasin eest tühja korteri, mu pere oli lahkunud, vaikselt ja salaja. Mahajäetuse tunne, motivatsiooni kaotus, kaalu langus ja rõhuv tunne pükstes oli see, mis viis mind netiavaruste tutvumisportaale avastama.

Selles raamatus kirjeldan ma otse ja ausalt oma ligi poolteist aastat kestnud tormilist eluetappi, mil pettusin, joovastusin, ahastasin … Otsisin seda õiget Naist, keda armastada Maalt Kuuni ja tagasi, keda imetleda igal hommikul koidusäras ning kanda sängi ehapunas. Armastuseotsing tähendas mulle iseenda leidmist.

H. E. Bates

OO, KAUNIS MAIKUU. SÕÕM PRANTSUSE ÕHKU

Briti kirjaniku H. E. Batesi „Darling Buds of May“ ilmus 1958. aastal. See oli esimene viiest raamatust koosnevast sarjast, mis jutustab Kenti lähedal maal elavast värvikast Larkinite perekonnast. Nüüd ilmub ühtede kaante vahel selle sarja kaks esimest raamatut.

 

Esimeses osas „Oo, kaunis maikuu“ külastab Larkinite majapidamist maksuinspektor Cedric Charlton, kes on tulnud papa Larkini ülimalt loomingulist raamatupidamist revideerima. Naiivsevõitu maksuinspektor on paugupealt lummatud nii maaelust kui Larkinite vanima tütre Marietta võludest, ja üsna varsti saab talle selgeks, et pole mingit põhjust naasta oma kontorisse tolmuses igavas linnas. Ja pole ka imestada, sest kõik, mis Larkinite peret ümbritseb, on pulbitsemas rõõmust, elujõust ja küllusest: metsikute lillede raske lõhn, külm rammus koor uputamas maasikaid ja valgumas üle kausiääre, palavate suveööde sametmust pimedus …

 

Sarja teine raamat „Sõõm Prantsuse õhku“ viib perekond Larkinid Prantsusmaale, sest Mariette näib närbunud, mamma on tüdinud beebi Oscari lakkamatust piimaisust ja eks puhkust vaja ju igaüks.

Melinda Mullet

MÕRV VISKIVABRIKUS

Edukas fotoajakirjanik Abigail Logan ei ole kunagi teinud saladust, et tema teadmised viskist mahuvad napsuklaasi ja ruumi jääb ülegi. On saatuse rumal ninanips, et just Abigail pärib Šoti mägismaal asuva boutique-viskivabriku Abbey Glen, mis on üks perspektiivikamaid viski väiketootjaid Šotimaal.

 

Šotlastele on viski enamat kui lihtsalt naps, see on peaaegu nagu kinnismõte. Abbey Gleni käsitööviski on rohkem kunst kui teadus. Kunst, mille täiustamisele võib pühendada kogu oma elu.

 

Ja paraku võib selles kunstis elu ka kaotada. Abigail hakkab saama järjest karmimaid anonüümseid ähvardusi, mille taipamiseks pole vaja erilist nutikust: ta pole siin teretulnud.

Küll aga peab Abigail peab kokku võtma kogu oma nutikuse ja vapruse, sest ähvardustest paberil saab peagi mõrv.

Kiwa

KUMMILIIMIALLIKAD

Tühistatud tulevik on kätte jõudnud. Salapärane agent saadab minategelase kadunud käsikirja otsima. Satutakse lagunevasse utoopiasse, kus seikleb ringi Alissa, kes on avastanud olmekeemia maagilised omadused. Sünnib kõige rajum tekst, mis kunagi eesti keeles kirjutatud.

 

Vahetu küte ajule.

 

„Kummiliimiallikad“ pälvis Eesti Kirjanike Liidu 2021. aasta romaanivõistluse EKSA ning EKI keele- ja stiiliauhinna.