Marju Kõivupuu

EESTI MÜTOLOOGIA ALGAJALE

„Eesti mütoloogia“ tutvustab kõigile huvilistele populaarses võtmes eesti mütoloogilisi tegelasi, keda kohtab rahvajuttudes, muistendites ja muinasjuttudes, kohalugudes ja ütlustes, kirjanduses ja näitelaval. Mõnest omaaegsest uskumusolendist on aja jooksul saanud lastehirmutis, teise tukuvad arhiivi talletatud pärimuse seas, kust nad aeg-ajalt lühemaks või pikemaks ajaks üles äratatakse.

 

Müüdid käsitlevad meie maailmapildi olulisemaid osi: maailma loomist, inimese ja ühiskonna tekkimist, ning suhteid maise ja üleloomuliku vahel. Tänapäeva müütide hulka käivad kõikvõimalikud kuulujutud, fiktsioonid, põhjendamata argiarvamused jms. Mütoloogiast ja rahvausundist tuntud motiivid ning tegelased kuuluvad paljude telesarjade ja kirjandusteoste ehitusklotside sekka, mis annab tänases tõejärgses maailmas kõigile huvilistele võimaluse otsida piire tõe ja fiktsiooni vahel.

Sōseki Natsume

MINA OLEN KASS

Sōseki Natsume raamat “Mina olen kass” on üks jaapani kirjanduse kõige tuntumaid ja enim trükitud raamatuid läbi aegade. Algselt aastatel 1905‒1906 kirjutatud ja kultusraamatuks kujunenud „Mina olen kass“ on satiiriline meistriteos, mis pilab Meiji perioodi Jaapani kõrgema keskklassi tühisust ja enesetähtsustamist. Lugu jõuab lugejani noore, kuid iseteadliku kassi pilgu läbi, kes kommenteerib salvava irooniaga ümbritsevate inimeste totrusi ja jaburat käitumist.

 

Jaapani kirjandusklassikasse kuuluv „Mina olen kass“ on kahtlemata üks Sōseki enimtuntud teoseid, mille tähtsust on võimatu üle hinnata. Raamat on tõlgitud paljudesse keeltesse ega ole kaotanud oma värskust tänapäevalgi.

Malcolm Croft

HARRY STYLES’I ELU JA MUUSIKA

Kui Harry Styles kandideeris 2010. aastal saatesse „The X Factor“, oli tal unistus saada

sooloartistiks. Nüüd, olles teinud läbi kuulsusekaruselli sajandi populaarseimas poistebändis

One Direction, on ta selle saavutanud – ja palju enamgi veel!

 

„Harry Styles’i elu ja muusika“ kaardistab suure kaasaelamisega selle erakordse laulja elu ja karjääri. See on lugu telesaates kuulsaks saanud ninaka ja naiivse noore poisi kujunemisest enesekindlaks multitalendiks, 21. sajandi ikooniks. Grammysid võitnud muusik, tunnustatud näitleja ja moetrendide algataja Styles üllatab lakkamatult ja hägustab piire, alates ilutsemisest kleidiga Vogue’i kaanel kuni heategevusorganisatsioonide ja LGBTQ+ kommuuni hääleka toetamiseni nii sõnades kui ka rahaliselt. Kõige selle jooksul ei ole ta aga kunagi kaotanud oma sarmi ja positiivsust ning käitub alati vastavalt oma tunnuslausele: „Kohtle inimesi lahkelt“!

Minu ostukorv