Mai lõpus HeadReadi festivalil rida põnevaid külalisi - Kirjastus Tänapäev
05. mai 16

25.-29. mail toimub Tallinnas järjekordne kirjandusfestival HeadRead. Festivalil astub üles kümneid kirjanikke, kelle seas on ka rida Tänapäeva autoreid.

 

Neljapäeval (26. mail) kõnelevad Kirjanike Maja musta laega saalis kell 17.00 soome kirjanik Pajtim Statovci ning Soome Instituudi programmijuht Anna Laine. Pajtim Statovci on sündinud 1990 Kosovo albaania perekonnas ning väiksena koos perega kolinud Soome. Tänapäev avaldas 2015 sügisel tema debüütromaani “Minu kass Jugoslaavia”, mis pälvis Helsingin Sanomate kirjanduspreemia.

 

Reedel (27. mail) kell 10.00 vestlevad Lastekirjanduse keskuses lastekirjanikud Ilmar Tomusk ning Mika Keränen.

 

Reedel (27. mail) kell 15.00 on Tallinna Keskraamatukogus vestlemas Artemi Troitski ning Andrei Hvostov. Troitski on tuntud vene ajakirjanik, kes on varem kirjutanud peamiselt muusikast, kuid viimasel ajal palju ka poliitilistel teemadel. Troitski elab suure osa ajast Eestis ning Tänapäev avaldab festivali ajaks tema raamatu “Vene harmageddon”, mis räägib peamiselt vene poliitikast ja kaasaja elust.

 

Reedel (27. mail) on Kirjanike Majas kell 17.00 vene kirjanik Pavel Sanajev ning P. I. Filimonov. Pavel Sanajev (snd 1969) on pärit pikkade traditsioonidega näitlejate suguvõsast: tuntud näitlejad olid ta vanaisa ja ema, ning ka kasuisa Rolan Bõkov. Sanajev ise on samuti filmides mänginud, neid lavastanud ja stsenaariume kirjutanud, aga ka tõlkinud vene keelde hulga ilmakuulsaid filme. Tänapäev on “Punase raamatu” sarjas avaldanud tema teose “Matke mind põrandaliistu taha”, mida on tõlgitud paljudesse keeltesse.

 

Laupäeval (28. mail) on Kirjanike Majas kell 16.00 ukraina kirjanik Andrei Kurkov ja Anna Verschik. Andrei Kurkov on üks kaasaja tõlgitumaid ukraina kirjanikke, kelle ilmselt kuulsaima raamatu, tragikoomilise krimiromaani “Võõra surm” avaldas Tänapäev 2007.

 

Pühapäeval (29. mail) räägib algusega 12.00 Kirjanike Majas Peter Pomerantsev vabariigi presidendi Toomas Hendrik Ilvesega. Peter Pomerantsev on sündinud Inglismaal Vene emigrantide perekonnas. Ajakirjaniku ja teleprodutsendina veetis 2000. aastate algusest peaaegu kümme aastat Moskvas ning kirjutas kogetust raamatu “Tõde ei ole olemas ja kõik on võimalik”, mis räägib meedia ja poliitika keerulistest suhetest kaasaja Venemaal. Raamat on kiiresti saanud palju tähelepanu ning ilmus 2015 Tänapäeva väljaandel ka eesti keeles.

 

Pühapäeval (29. mail) järgnevad neile kell 13.00 huvitavas kombinatsioonis Aino Pervik ja Piret Raud, kus tütar saab usutleda ema.

 

Pühapäeval (29. mail) kell 15.00 on samas esinemas norra kirjanik Erika Fatland ning Tauno Vahter. Erika Fatland on antropoloogiaharidusega norra kirjanik, kellelt enne festivali ilmub raamat “Sovetistan”. Raamatu teemaks on endised nõukogude vabariigid Kasahstan, Kõrgõzstan, Tadžikistan, Türkmenistan ja Usbekistan, mille  areng on olnud väga erinev – suhtelisest demokraatiast täieliku totalitarismini, äärmisest vaesusest märkimisväärse jõukuseni. Erika Fatland reisis põhjalikult kõigis neis riikides ning “Sovetistan” on huvitav sissevaade, mis on tõlkimisel paljudesse keeltesse ning pälvinud mitu aimeraamatute auhinda.

 

Lisaks toimub laupäeval (28. mail) algusega kell 12.00 Kirjanike maja saalis kirjandusviktoriin. Esitamisele tuleb umbes 50 kirjandusteemalist küsimust nii välismaa kui eesti kirjanduse kohta. Osalemine on tasuta ning parimatele on auhinnad. Oodatud on kuni kolmeliikmelised võistkonnad ning küsimused on koostanud Tauno Vahter, Ove Põder ja Krista Kaer.

 

 

Festivali tervet kava saab näha aadressil: http://headread.ee/kava/

Minu ostukorv