Romaanivõistluse edukaimad Mihkel Tiks ja Markus Väin - Kirjastus Tänapäev
30. jaanuar 19

Täna selgusid kirjastuse Tänapäev seitsmendat korda toimunud romaanivõistluse tulemused. Žürii otsustas seekord esikohta mitte välja anda, valis kaks auhinnalist käsikirja ja kaks käsikirja märgiti ära avaldamissooviga. Teise koha ning preemia 3500 eurot pälvis Mihkel Tiks käsikirjaga „Krimmi vang“. Mihkel Tiksi romaan on autobiograafiline ilukirjandus uude eluetappi jõudnud mehe elust ja mõtetest, mille taustaks on sündmused Krimmis. Kolmanda koha ning 2500 eurot pälvis Markus Väin käsikirjaga „Illuminati“. Tegu on 19-aastase debüütautori põnevusromaaniga, milles peaministri tütar avastab oma isa saladuse ja sündmused arenevad edasi „peadpööritava kiirusega“.

 

Ära märgiti kaks käsikirja, Helen Käiti „Hea ja kurja tundmise puu“ ning Ingrid Leki „Pääsu lend“. Helen Käiti romaan räägib ühe lahutuse järelmitest ning tüsistustest, ta on varem avaldanud mitmeid raamatuid täiskasvanutele ning lastele. „Pääsu lend“ on mitmeplaaniline lugu vaimuhaige õe ja tema venna suhetest ning neid ümbritsevatest inimestest. Tegu on molekulaar- ja neurobioloogiat õppinud autori debüüdiga.

 

Kokku laekus tänavusele konkursile 32 käsikirja. Konkursil ei olnud märgata ühte väga läbivat teemat, oli memuaristikat, ajaloolisi romaane, päevikutekste, olme ja ulmet. Laienenud on geograafia: tegevuskohaks olid nii Eesti väikelinnad kui kauged planeedid, Jaapan, Hispaania, Austraalia, Veneetsia jt paigad. Negatiivne nähtus on keeleoskuse jätkuv langus, üha rohkem on väga nõrga keelekasutusega käsikirju, küllaltki suur osa käsikirjadest langeb kiirelt välja ja konkursi tipp on kitsas. Kolme võrdlemisi üheaegselt toimuva romaanivõistluse tõttu ringleb arvestatav osa käsikirju läbi kõigi konkursside.

 

Tänapäeva romaanivõistlus toimus seitsmendat korda ning see on hetkel ainus iseseisva rahastusega romaanivõistlus. Konkursi varasemate võidutööde seas on enim lugejaid ning tunnustust pälvinud Madli Lippuri „June/Julien“, Kaur Riismaa „Pimeda mehe aiad“, Esta Aksli „Ane“ ning Avo Kulli „Haigla“. Konkursi žüriisse kuulusid tänavu Mari Karlson, Mihkel Mõisnik, Priit Põhjala, Tauno Vahter, Valner Valme ja Sash Uusjärv.

Minu ostukorv