Romaanivõistluse tulemused 2013 - Kirjastus Tänapäev
10. september 13

Tänavuse romaanivõistluse võitis Esta Aksli käsikirjaga “Ane”.

Romaanivõistluse žürii on punktid kokku lugenud ning tänavu otsustati välja anda kolm auhinnalist kohta ja kolm tööd märgiti ära. Kokku osales võistlusel 54 käsikirja.

I koht (3000 eurot) Esta Aksli, käsikiri “Ane” (märgusõna Margapuu)

Romaani tegevus toimub Eesti ajaloo ühel kõige raskemal hetkel, ca 1710. aasta paiku, Põhjasõja, katku ja näljahäda ajal. Käsikirja peategelane on noor neiu Ane, kes lapsega rändab külast külla, mis on kõik tühjad. Selle käigus saame ühtlasi teada eestlanna seiklusliku elukäigu.
Autor on julgelt ette võtnud ambitsioonika teema.

II koht (2000 eurot) Ave Ojaste-Puhakka, käsikiri
“Võõra õue peal” (märgusõna Tulilill)

Eesti medõde Hille Pohla on läinud Soome elama ja töötama. Oluline teema on suhted Eestis olevate sugulastega, väljarännanuid peetakse reeturiteks ja miljonärideks jne. Soomes asub ta peret looma sealse mehega, kes algul tundub igati täiuslik.

III koht (1500 eurot) Helen Eelrand, käsikiri “Me veel näeme” (märgusõna Bailaora)

7-aastane Laura jääb auto alla ja langeb koomasse. Samal ajal kui tüdruk kõigub teispoolsuse piiril, paneb olukord proovile tema vanemate suhte ning tekib süüdlase karistamise küsimus. Autor suudab tempokalt kirjeldada olukorda, kuidas hetkega võib kogu senine elu pahupidi pöörata.

Äramärgitud avaldamissooviga (ei ole paremuse järjekorras):

Bert Liives (pseudonüüm) „Päikese pime külg“
(märgusõna R.F. Ilon)

Teadlasest Eesti noormees tuleb Pariisist tagasi Eestisse käima ja hakkab ootamatutes kohtades nägema kummalisi reklaami moodi klippe, mis on reaalsuse ja ulme piiril. Selle kõige kõrval on aga üldjoontes korralik noore inimese suhete ja arengulugu, igatsusest kuuluvuse ja maailma mõistmise järele.

Pia Pajur, käsikiri „Juured erinevas mullas“ (märgusõna Alpikann)

Eestlanna Heli abiellub juudi poisiga, kuid kultuurivahelised lahkhelid on kohati üsna suured. On kirjeldusi 80ndate elust, pikkamööda selgub, et Haim on vägivaldne ja tekib küsimus, kuidas selline suhe toimida saab.

Helju Pets, käsikiri „Klassikokkutulek Kassaris“
(märgusõna Kolm)

Lugu kuldsemas keskeas inimestest, kes korraldavad üle tüki aja Kassaris klassikokkutuleku. Ühest küljest on elu edasi läinud ja palju muutunud, teisalt aga tundub, just kui poleks muutunud mitte miski.

2008 osales 44 käsikirja. I koht Angela Hofberg „Ikkagi“

2010 osales 62 käsikirja. I koht Avo Kull „Haigla“.

2011 osales 49 käsikirja. I koht Janka Lee Leis „Vihmasaatjad“.

2013 osales 54 käsikirja. I koht Esta Aksli “Ane”.

Minu ostukorv