EsilehtEesti mitteilukirjandusLaos: aeg antud elada, aeg antud süüa

Laos: aeg antud elada, aeg antud süüa

Rene Satsi

Allahindlus!

20.40

Kui soovite lugeda põhjalikku ülevaadet Laose kuningriikide kujunemisest, provintside administratiivsest jaotusest ja tutvuda kõiki Luang Prabangi templeid läbiva vaevalise matkarajaga, siis on käesolev raamat väga vale valik. Rene Satsi raamat Laosest kirjeldab mitmesuguseid meeleolusid, värve ja momente kaugest Kagu-Aasia riigist, mille turistid küll üha sagedamini üles leiavad, aga ei ole veel muutnud nii suureks puhkekombinaadiks, nagu mõned tema naabrid. Ühtlasi saab raamatust kasulikke teadmisi, näiteks saab teada, kuidas ohtlikult rolleriga sõita, tellida pardivere pudingit, sõbruneda hulkuvate koertega ja kuidas reageerida, kui sõber saadab öösel sõnumeid, soovides asutada krokodillifarmi või kurdab, et meheks osutunud prostituudi ühe silmaga ema pani midagi talle joogi sisse.

 

Rene Satsi kirjutab seikluslikke ja vaimukaid reisiraamatuid – kõigepealt Iirimaast, siis Sri Lankast ja nüüd Laosest. Head lugemised kõik! Aga need toovad ka meelde Hemingway kuulsa tähelepaneku, et igas lõunamere sadamas võib kohata eestlast. Kas ka igas džunglis on vähemalt üks eestlane? Või ongi see üks ja sama mees?

– Janika Kronberg / Kirjandusloolane

 

Ega ise ei viitsi ju Laosesse sõita. Nii et on väga hea, kui keegi teine seda sinu asemel teeb ja pärast jutustab, mis juhtus. Aga Rene Satsi raamat pole sugugi ainult reisikiri. See on ka seiklusjutt, kelmiromaan ja anekdoodikogumik – hästi läbi segatud ja heldelt vürtsitatud. Viib keele alla!

– Andrus Kivirähk/ Kirjanik ja ajakirjanik

 

Rene Satsi on verekoer, kes traavib väsimatult mööda planeeti, sõõrmeis ohtlike seikluste erutav hõng. Pimedad ööd täis lõrisevaid elukaid, veidrike peetavaid hotelle ja  petrooleumimaitsega viski pudeleid on talle üksnes tulehakatuseks. Annaks taevas, et see suurte tiibadega Iiri kaitseingel, kes ta kohal pidevalt askeldab, ikka jaksaks tiibadega vehkimist jätkata. Sest Satsi on kuradima andekas. Mõnes mõttes nagu Eesti Hemingway.

– Krister Kivi/ Ajakirjanik ja kirjanik

Kategooria Eesti mitteilukirjandus