EsilehtArhiivŠamaani rüü. Siberi põlisrahvaste lugu

Šamaani rüü. Siberi põlisrahvaste lugu

Anna Reid

Siberi põlisrahvaste saatus Venemaal sarnaneb indiaanlaste omaga Ameerikas või aborigeenide omaga Austraalias. Siberlaste maa vallutasid 17. sajandil õnneküttidest kasakad, tsaarivõim orjastas nad ning nakatas rõugete ja gripiga, Stalini ajal lasti neid maha või saadeti GULagi laagritesse. Enamik Venemaa ajalooteoseid ei räägi neist peaaegu sõnagi.

Tänapäeval on Siberi põliselanikke üle miljoni. Nende seas on seniajani levinud šamanism ja budism ning nad on hakanud taotlema õigust otsustada ise oma esivanemate nafta- ja teemandirikaste alade kasutamise üle. Läänes ei tea paljud inimesed midagi isegi nende olemasolust.

Raamatus “Šamaani rüü” vaatleb ajaloolane ja ajakirjanik Anna Reid Siberi põlisrahvaste elu, toetudes rahvajuttudele ja KGB aruannetele, intervjuudele munkade ja šamaanide, põhjapõdrakasvatajate ja etnograafide, sunnitöölaagrites ellujäänute ja parteiaparatšikutega. Raamatus võetakse ette rännak läbi nelja sajandi ning seitsmendiku kogu maakera maismaapinnast. Tulemuseks on ainulaadsete ja enim ohustatud rahvaste elav rühmaportree, mis tuletab meile ühtlasi meelde, et kuigi Venemaa on kaotanud oma Kesk-Euroopa impeeriumi, on tal ikka veel alles Aasia impeerium.