Teel

Jack Kerouac

„Teel” on road-movie laadis panoraamromaan Teise maailmasõja järgsetest Ameerika Ühendriikidest. Romaani minajutustaja Sal räägib oma lihtsat ja realistlikku lugu kõnekeelsel ja ladnal moel – „nagu torust tuleb”.

Romaani tegelaste käegalöömismeeleolu on tingitud sellest, et neil pole – peamiselt mõtlemisvõime tõttu – lihtsalt võimalik tõsiselt võtta jampsi, mis nende ümber toimub. Nii ongi nad teadlikult luuserid, ja kuigi nad ehk suudaksid käituda normaalsete ühiskonnaliikmetena, ei saa nad seda teha, olles valgusega löödud… Teel olemine on neile ainus võimalus olla sõltumatu kivinenud ühiskonnast, kus moraali üritati võltsmoralistlikult lausa viktoriaanlikuks muuta.

Jack Kerouac (1922–1969) sündis Lowellis, Massachusettsis Prantsuse-Kanada vanemate peres, ning pääses hiljem jalgpallistipendiumiga Columbia ülikooli. Proovis mitmeid ameteid, oli näiteks spordireporter, juhutööline ehitusel, madrus kaubalaeval ja mereväelane, kirjutades samal ajal lakkamatult. Pärast romaani „Teel“ ilmumist 1957. aastal ja selle tohutut edu pühendus ainult kirjutamisele. Ta oli koos William S. Burroughsi ja Allen Ginsbergiga nn biitnike põlvkonna ikoonilisi esindajaid. Kerouac suri 1969. aastal Floridas maksatsirroosi tagajärjel.