Tõlge reaalusest
Jevgeni Tšižov
“Tõlge reaalusest” on Jevgeni Tšižovi viimane romaan, mis ühendab osavalt eri voolud ja žanrid (eksistentsialism, seikluslik reisikirjeldus, psühholoogiline põnevik, poeesia) ning mida on selle intensiivsuses ja tiheduses kirjeldatud kui “kombatavat proosat”.
Oleg Petšigin, tundmatu Moskva luuletaja, sõidab oma kooliaegse sõbra kutsel Koštõrbastani, postsovetlikusse Kesk-Aasia riiki. Sõber usub, et ainult seal suudab Petšigin tõlkida Koštõrbastani diktaatorliku valitseja Gulimovi poeemid, mis kujutavad endast riigi valitsemise alust. Kohapeal avaneb Petšiginile unenäoline illusoorne reaalsus, teekonna lõpus aga ootab traagiline pööre.
Jevgeni Tšižov (snd 1966) õppis Venemaal õigusteadust ning on töötanud juristi, ajakirjaniku, tõlkija ja toimetajana. „Tõlge reaalusest” on tema kolmas romaan, milles on osavalt ühendatud eksistentsialism, seikluslik reisikirjeldus ja psühholoogiline põnevik ning mida on selle intensiivsuse ja tiheduse tõttu nimetatud “kombatavaks proosaks”. Romaan pälvis Venemaal mitu kirjandusnominatsiooni ja -auhinda.