EsilehtArhiivÜle maailma serva. Magalhãesi vapustav ümbermaailmareis

Üle maailma serva. Magalhãesi vapustav ümbermaailmareis

Laurence Bergreen

Fernão de Magalhãesi julge ümbermaailmareis kuueteistkümnendal sajandil oli kolm aastat kestnud odüsseia, täis vägivalda ja vapustavaid seiklusi.
1519. aastal seilas Magalhães oma laevastikuga Hispaaniast Sevillast merele, et leida veetee Indoneesia Vürtsisaarteni, kus kasvasid kõige nõutumad kaubaartiklid – nelk, pipar ja muskaatpähkel. Veelgi olulisem oli leida meretee, väin läbi Ameerika kolossaalse maamassi, kustkaudu pääseks nende muinasjutusaarteni. Laurence Bergreen viib lugejad Magalhãesi ja tema meeskonna laevadele, kus nad üheskoos seilavad, avastavad, mässavad, korraldavad orgiaid, kannatavad ja surevad. Viiest purjelaevast ja rohkem kui kahesajast mehest koosnev laevastik siirdus Vürtsisaari otsima. Kolm aastat hiljem jõudis vürtsilaadungiga tagasi vaid üks laev ja kaheksateist kurnatud meest.
See on haarav reis ajalukku, teekond keskajast renessanssi jõudvas maailmas, antropoloogiline ülevaade eurooplastele tundmatutest hõimudest, keeltest ja kommetest ning äri- ja poliitikavõimu pöörase haaramise kroonika.