Kes?Mis?Kus? 2007
Aastaraamat
Koostanud Enno Tammer
Kõva köide,
480 lk
Aastaraamat „Kes?Mis?Kus?” ilmub juba seitsmendat aastat. Ülevaade aasta sündmustest, persoonidest, faktidest, suurhetkedest ja skandaalidest Eestis ja maailmas. Paar märksõna:
Lossirüblikud lõid klantspildi mõranema. Presidendipaari lapselaste, 13-aastase Maria ja 15-aastase Helena teadmisel ja kohati ka algatusel voorisid võimulossis kui läbikäiguhoovis ringi alaealiste hordid, sekka ka mõni täiskasvanu. Jahmatav ja piinlik.
Kujudraama. Äkki märgati, et Tõnismäe pronkssõduri ala ei ole kaugeltki mitte ainult vananevate ja väheste punaarmee veteranide jaoks Suures Isamaasõjas langenute mälestamise paik, kus kord aastas hea mälestusi heietada, laulujoru joriseda ja topka napsu visata. Äkki märgati, et sõjas hukkunute mälestamise välise võõba all puhuti üles punavõimu ülistamise uut juurdumist. Kas mitte liiga hilja ei märgatud?
Saaremaa mõisad
Valdo Praust
Kõva köide
184 lk
sari “Väike mõisaraamat”
Saaremaa mõisad on Mandri-Eesti omadest palju tagasihoidlikumad, väiksemad ja lihtsamad. See-eest on nad oma lihtsuses ja arhailisuses sageli hoopis põnevamad. Millal täpselt esimene mõis Saaremaale rajati, ei ole võimalik öelda. Hetkel teadaolevad andmed lubavad Saaremaa vanimateks mõisateks pidada Oti (1309), Torgu (14. sajand), Jursi (1398), Koikla (1399) mõisu.
64 Saaremaa mõisa kirjeldust koos põhjaliku üldülevaate ning ajalooliste fotodega aastatest 1870.–1940. on kokku pannud mõisauurija Valdo Praust. Tema on ka varemilmunud raamatute “Virumaa mõisad” ja “Harjumaa mõisad” autor ning Eesti mõisaportaali www.mois.ee arendaja.
Aeg antud elada, aeg antud surra
Erich Maria Remarque
Tõlkinud Viktor Tomberg
Kujundanud Kristjan Mändmaa
Sari „Punane raamat”
Kõva köide
400 lk
Pärast kahte aastat Idarindel saab Ernst Graeber lõpuks kolm nädalat puhkust. Kuid kuna puhkuseid tühistatakse tihti, ei kirjuta ta sellest oma vanematele, et neis mitte tühje lootusi äratada.
Koju jõudes leiab mees aga eest vaid kodumaja varemed. Vanemate saatusest ei tea keegi midagi. Omakseid otsides leiab ta Elisabethi, lapsepõlvesõbra, kes on nagu Graebergi vangis maailmas, mida ta pole ise loonud. Ent sõja ajal näib armastus kindla võimalusena rabeleda välja ümbritsevast koledusest teise, kaunimasse maailma ning üürike lohutus võib vahel viia ootamatu ja vabastava kogemuseni.
Üleannetud mõtted kirjaniku peas
Põhjatuul ja lõunatuul
Jaan Kaplinski
Pildid joonistanud Kalli Kalde
96 lk, kõva köide
sari „Minu esimene raamat”
Oli kord mõte. Ta oli juba sünnist saadik teistsugune kui teised mõtted. Teised olid heledad-siledad, kenasti ümarad ja sõnakuulelikud. Tema aga oli must ja karvane, ronis juba teisel päeval pärast ilmaletulekut pesast välja ega kuulanud ema manitsusi ega õdede-vendade pahandamist.
Sihukesi karvaseid ja üleannetuid mõtteid tuleb vahel ka kirjaniku pähe, eriti kui ta on ka isa ja vanaisa ning on pidanud lastele-lastelastele õhtul igasugu unejutte lugema. Mõnest niisugusest mõttest sündis jutt ja juttudest kokku see raamat.
Raamatu kirjutaja Jaan Kaplinski sündis 1941. aastal Tartus, raamatu illustreerija Kalli Kalde 1967. aastal samuti Tartus. Mõlemate koostööna on seni ilmunud paar raamatut, nende hulgas maailma rahvaste muinasjuttude kogu “Kaks päikest” 2005. aastal.
Koerasõbralt koerasõpradele
Koer tunneb koera
Lugusid ja luuletusi sõpradest sõpradele
Leelo Tungal
Kujundanud Dan Mikkin
Illustreerinud Reet Rea
Sari „Minu esimene raamat”
Kõva köide
315 lk
Leelo Tunglal on palju sõpru. Mõned väikesed, mõned suured, mõned kahe- ja mõned neljajalgsed. Kõigist neist on ta ka üht-teist kirjutanud ning selles raamatus on valik koerajutte ja –luuletusi. Aga kuna need koeralood pole enamasti kirjutatud mitte väljamõeldud koeradest, vaid ikka neist, kellega autoril on tegemist olnud, siis on juttude juures ka fotosid tema koertest ning Reet Rea joonistusi jutukoeradest.