Vaprad ja ilusad

Ajaleht Raamat nr 3

Eelmise aasta menukamad ja kaunimad raamatud on selgunud. Kirjastaja jaoks on need kaks sündmust aastas pea ainsad, mil teiste kirjastuste tiraažide kohta täpsemat teavet saab ja end teistega võrrelda võib.
See on Eesti Kirjastuste Liidu liikmete, mitte kaupluste edetabel. Kuna tabelist puuduvad nii mõnedki menuteosed, seda kas andmete avaldamise soovimatuse (“Da Vinci kood”) või kirjastaja liitu mittekuulumise tõttu, siis ei ole nimekiri täielik ja lõplik. Kuid üldise pildi annab see siiski.
Kirjastusel Tänapäev on edetabeli esikümnes neli raamatut. Tänu sellele, et need tellis oma kuuraamatuks Suur Eesti Raamatuklubi. Mis näitab, et raamatuid ei müüda ainult Tallinnas ja ainult raamatukaupluses. Ning mis näitab sedagi, kui vähesed raamatud tegelikult kaugema ostjani jõuavad.
Sama edetabeli kohta on Rein Veidemann Postimehes südant valutanud, kuna pole leidnud sealt eesti ilukirjandust ja kirjanikest näinud vilksatamas vaid Andrus Kivirähki. Veidemann nendib: “Nii või teisiti, kolleegid, on vist ülim aeg vaadata peeglisse.”
Lõpuks ometi.
Lisan vaid paar lauset hiljuti juhuslikult loetud 1933. aasta Eesti Naisest, kus samuti eesti kirjanduse käekäigu üle muret tunti: “Vaevugu kirjanikud lahkuda, kas või viivuks oma mugavatest õhkamistoolidest ja näidaku kõigepäält, et kirjandus neid endid tõsiselt huvitab. Ainult kaevata me raamatukultuuritu publiku leiguse üle pole trikk, millega saab lugejaskonda soojendada.”
Võistluse “25 kaunimat raamatut ja 5 kaunimat lasteraamatut 2005” võitjad on samuti selgunud. Nende nimesid ja loodud raamatuid näete tänase ajalehe esiküljel.
Ma ei saa midagi parata, aga armastan hästi kujundatud ja kvaliteetselt trükitud raamatut. Minu jaoks on raamatu esteetiline väljanägemine sama tähtis kui hästi kirjutatud ja professionaalselt toimetatud sisu. Seepärast ei hakkagi ma uskuma Eesti Päevalehe peatoimetaja praalimist, et odavas köites, lagunevate lehtedega viletsal paberil ja mittemidagiütleva kujundusega n-ö kuidagimoodi välja antud klassikateos on suur kultuuritegu. See on ikka turundustegu iseenda toote paremaks müümiseks. Mis nüüd jõudnud ka eelmise aasta turundusteo nominentide hulka, st leidnud oma õige koha.
Kui aga kõik kauni raamatu valmimiseks vajalikud tingimused ja komponendid kokku panna (hea teos, hea toimetaja, hea kunstnik, head materjalid ja hea trükikoda) ning lisaks veel Taevaisalt pisut õnne juurde paluda, võibki sündida üks tõeliselt ilus raamat.
Ja õnneks sünnivad need ka Eestis. Sekka selliseidki, mis näiteks Frankfurdi raamatumessi maailma kaunimate raamatute näitusel lisaks eestlaste äratundmisrõõmule ehk ka laiemat tähelepanu pälvivad.
Seekord valitud 25 kaunima seas on kirjastusel Tänapäev viis raamatut ning lisaks üks kaunis lasteraamat. Kirjutan seda uhkustunde ja võltstagasihoidlikkuseta, sest mul on tõesti väga hea meel. Aitäh kõigile asjaosalistele, eriti muidugi kunstnikele.


Tiina Tammer

Minu ostukorv