Aastapilk

Ajaleht Raamat nr 1

See on kuues aastaraamat “Kes?Mis?Kus?”.
Ega muud olegi lisada, kui head meenutamist.


Valik raamatus avaldatud tegijatest ja “tegijatest”
Oktoober 2004 – oktoober 2005


Andrus Ansip. Fantaasia, rääkis Tartust Tallinna majandusministriks kolinud Ansip võimaluste kohta, et tuli peaministriks. Ja hakkas hoogsalt fantaasiat tegelikkuseks kujundama. Viskas ajaloo prügikasti ühinemiskava respublikaanidega, manipuleeris Ojulandiga, mõõtis Vaherile-Partsile koha kätte, nautis Savisaare-Reiljaniga küüslaugurestorani hõrkust ja oligi peaminister.
Siis hoog rauges. Ei mingit fantaasiat. Tuim argipäev ja mömm-mömm-arvamused liitlaste eetiliste sigaduste kohta.
Robert Antropov. Tagantjärele jääb üle vaid imestada, kuidas meil selline mees politseid juhtima pääses. Pinnale kerkisid kõik loomuomadused, mida ühel politseinikul olla ei tohiks. Õnneks mõistis ka ise, et politsei on temale vale koht ja pistis sadamaärisse punuma. Veel enne kui keegi temalt oleks küsinud, miks neid pistisepolitseinikke nii palju on.
Peep Aru ja Toomas Tein. Kaks “oravapoisist” räuskavat ühe õhtu pätti, kes purjuspäi pingutasid, et Tallinna baar Võitlev Sõna Võitlevaks Poliitikaks ümber ristitaks. Turvameeste, politsei ja partei abiga suudeti räusklevad oravapoisid rahunemisele ja asumisele saata. Kuid mitte kauaks. Viljandi, värise, Aru alustab taas.
Ain Hanschmidt. Laia ja särava naeratusega ühispankur, kes kadus avalikkuse silmist koos naeratusega, kui selgus, et tasahilju ja ilmselt Ühispanga laenuraha toel on ta end smugeldanud Eestimaa rikkaimate seltsi. Rikkus ei anna häbeneda. Või annab.
Jaak Jõerüüt. Välisilma glamuuriga harjunud õrnahingeline diplomaat-kirjanikuhärra, keda rabas Eesti argielu punase särgi ja nimelisi kommareid ahju saatva kirjaga. Ehmatusega meenus mehele, et temagi vist olnud kommar. Ruttu avaldus lauale, enne kui saadavadki ahju. Üldiselt ei saa kaitseminister nii nõrganärviline ja õrnahingeline olla. Või tahtis abikaasa Viivi Luik lihtsalt välismaale tagasi.
Ando Keskküla. Algul võis veel ju kuidagi mõista ja kaasa tunda, kuidas boheemlasest kunstiinimest tabas hajameelsushoog. No juhtub. Igasugu asju juhtub napsise peaga “küsida-võib-kõike” tüdrukute seltsis. Lõpp aga kiskus kriminaalseks. Hea, et võla vähemalt tagasi maksis.
Mailis Reps. Mari demokraatia veendunud toetaja. Kuid jumala eest, ärgu lastagu teda Läti piirist edasi.
Edgar Savisaar. Eesti poliitika vana ratsu tippaasta. Vanale ratsule jagus kaera nii vasakult kui ka paremalt. Aasta algul lubas tõestada, kuidas temagi varsti kuulub poliitikust edukaks ärimeheks tõusnute vägevasse ritta.
Aasta lõpul ei suutnud enam aga validagi, millist poliitilist ametikohta parasjagu vedada. Tammus kahe kaerakuhja vahel, soovides mõlemast veidi näksata. Vahepeal rikastus tänu Oliver Kruuda heldusele mõne miljoni võrra.
Marika Valk. Tegigi ära. Tegi KUMU valmis. KUMUtletavalt võimas.
Andrus Värnik. Aasta tagasi Ateena olümpiastaadionil lohutamatult pisaraid valanud mees viskas Helsingis võidusaltot ja kepsutas areenil võidutantsu. Mehe medalijanust on saanud selge kullajanu. Silmad peast häbenegu need, kes teda lolliks sportlaseks pidanud. 
Enno Tammer
aastaraamatusarja “Kes?Mis?Kus?” looja ja peatoimetaja

Minu ostukorv