Mälestused Stalingradi lahingust

Ajaleht Raamat nr 24

75 aastat tagasi peeti Stalingradis Teise maailmasõja pöördelahing. Vastuseis Volgal – stalinismi ja natsismi vahetu kokkupõrge – kestis 200 päeva. Kumbki ideoloogia ei hoolinud üksikinimese elust ega sellest, mis lihtrahvale osaks langes. Ent need, kes seal viibisid, on rääkinud ja nende vahetute tunnistuste järgi on loodud see tähelepanuväärne jutustus.

Stalingradi lahing raevutses järelejätmatult augustist 1942 veebruarini 1943. See oli kõige julmem ja kibedam lahing, mis on kunagi peetud.

Oktoobris 1942 hõivas kindral Paulusele alluv Saksa 6. armee peaaegu terve linna, välja arvatud kitsas maariba Volga jõe kaldal. Aga venelaste 62. armeel õnnestus selle külge klammerduda ning peatada sakslased põleva linna varemetes.

Talvehakul korraldas Stalin ulatusliku vasturünnaku kõledas Doni stepis ja piiras kogu 6. armee sisse. Selles „katlas” jooksid sakslased aegamisi verest tühjaks, surid nälja ja külma tõttu. Stalingradi sündmused lõid eepilise loo, tulvil inimlikke detaile.

Käesolevas raamatus räägivad Saksa ja Vene lihtsõdurid, nende ohvitserid ja kindralid; räägivad tsiviilisikud, kes nägid tänavail märatsenud halastamatut lahingut, samuti lääne vaatlejad ning maailma juhid. Neile erakordsetele isiklikele tunnistustele lisanduvad päevikud ja lahingulõõsas kirjutatud kirjad, ellujäänute meenutused ning viimasel ajal saladuskatte alt pääsenud Nõukogude luureettekanded.

Jonathan Bastable õppis Inglismaal Nottinghami ülikoolis vene ja saksa keelt. Ta elas mitu aastat Nõukogude Liidus ja töötas pärast kommunismi kokkuvarisemist The Sunday Timesi ja teiste väljaannete korrespondendina Moskvas.

Minu ostukorv