Algas see nõnda.
Ühel ilusal sügisesel pühapäeval jalutasin ma oma tütre Pireti ja tema poja Pauliga Kadriorus. Käisime läbi kõik need kohad, kus me harilikult jalutame. Kõndisime ümber luigetiigi. Peatusime pikemalt laste mänguväljaku ääres. Paul kiikus natuke, ronis natuke, liugles natuke mööda liuteed. Meie Piretiga ajasime mänguväljaku kõrval juttu. Paul oleks vist tahtnud veel pikalt kiikuda, kuid meie tüdinesime seismisest ära.
Läksime edasi presidendilossi ilusasse aeda. Vaatasime lilli ja purskkaevu. Siis jalutasime läbi aia teisele poole, sinna, kus kasvavad kastanid. Hakkasime kõik kolmekesi kastanimune korjama.
Üks hea kastanikoht on täpselt presidendilossi kõrval. Seal on sügisel alati palju kastanimune maas. Kastaneid otsides mõtlesin, et kui hea oleks presidendil endal varahommikul siia korjama tulla: varahommikul, kui keegi ei ole veel jõudnud öö jooksul pudenenud kastaneid ära noppida.
Aga et ma olen kirjanik, siis tuli mul kohe tahtmine sellest lugu kirjutada.
Sealt see algaski. Ühe loo järel tuli pähe mõte teisest ja siis kolmandast, ja lõpuks sai kokku terve raamatutäis lugusid, kus on juttu täiesti väljamõeldud presidendist. Mitte ükski päris president ei ole mitte seda moodigi, kui president Pontus. Sellest on mul vahel isegi natuke kahju, sest president Pontus sai mulle kirjutamise ajal armsaks. Aga päris presidentidest tuleb kah aru saada. Ega niisugust munaseadust, nagu president Pontus välja mõtleb, ei saa vist siiski seaduseks teha. Ja uusaastakõnet ei hakka ükski maailma pärispresident lindudele, loomadele ja kaladele pidama. Kuigi see võiks ilus olla. Ja ega vist päris president ei läheks Funafuti suursaadikuga kelgumäele kelgutama? Või ehk äkki mõni siiski läheks?
Kuid selle kastanilooga on tegelikult nõnda, et just mina ise olen pisikesest peale kangesti tahtnud kastaneid korjata, ent seal, kus ma kasvasin, ei olnud üldse kastanipuid. Nüüd korjan ma igal sügisel ikka mõne kastanimuna üles ja pistan taskusse.
Aino Pervik