Tallinna linnaelanik liikleb

Ajaleht Raamat nr 30

„Tramm, buss ja troll Tallinnas” annab ülevaate Tallinna ühistranspordi ajaloost alates hobutrammidest kuni kaasaja trammide, busside ja trollideni. Põhiteksti ning paarisaja foto kõrval on kirja pandud Tallinnas liigelnud ühissõidukite loetelu, sõiduplaanid, piletihinnad ja koguni eri liinide peatused.

Raamat ei ole mõeldud Tallinna transpordiettevõtete üksikasjaliku ajaloona, vaid käsitleb ühissõidukeid eelkõige linnaelaniku vaatepunktist. Raamatu lisas on kokkuvõtlikult kirja pandud Tallinnas aegade algusest saadik sõitnud trammid, trollid ja bussid. Üksikasjalikum esitus poleks raamatusse mahtunud, asjahuviline võiks uurida kodulehte http://tallinn.mashke.org

Fotomaterjali Tallinna ühissõidukitest on ajaloo keerdkäikudele vaatamata säilinud üsna rikkalikult. Pilte ja negatiive peamiselt trammiliikluse vanemast ajast sisaldavad muuseumite kogud. Mõndagi põnevat leidus omaaegses NSV Liidu Filmi- ja Fotodokumentide Keskarhiivis Krasnogorskis. Fotod bussiliikluse algusaegadest on enamjaolt pärit tolle aja veteranidelt.

Ometi on aegu ja valdkondi, kus pildimaterjali üsna napilt: bensiinimootortrammid; trolliliikluse algus Mustamäel ja esimesed Škodad (1966–1975); bussid (algusest kuni 1970-ndateni).

Väga vähe on ka pilte bussidest aastail 1992–2003. Teateid fotodest ja negatiividest, aga ka vanadest sõidupiletitest, päeva- ja kuugraafikutest ja muudest materjalidest ootab autor tänuga meiliaadressil olander@neti.ee

Minu ostukorv