Äärmuslik De Niro

Ajaleht Raamat nr 40

Briti filmikriitiku John Baxteri elulooraamat meie aja ühest suurimast ekraanikangelasest Robert de Nirost annab põhjaliku ülevaate nüüdseks kuuekümnendates filmistaari elust ja karjäärist ning ühtlasi Ameerika filmitööstusest.

Baxteri ettevõtmine on sedavõrd imetlusväärsem, et de Niro on väljaspool ekraani äärmiselt vaoshoitud. Intervjuusid ei jaga staar peaaegu kunagi ja eraelus on ta alati püüdnud rambivalgust vältida, ehkki paarist skandaalist pole temagi pääsenud.

Põhjaliku uurimistöö ja vestluste tulemusena de Niro sõprade ja kolleegidega on Baxteril õnnestunud välja kaevata rohkelt põnevat materjali. Lugu algab näitleja lapsepõlvega New Yorgis, kus Bobby kasvas üles boheemlaslikus peres. Keeruline suhe biseksuaalse kunstnikust isaga mõjutas de Nirot valima hiljem vastuoluliste tegelaste rolle. Arglik Bobby, kes õppetööst vaimustuses polnud ja jõlkus pigem Little Italy tänavatel, sai esimese filmirolli 20-aastaselt. Sealt edasi jälgib Baxter üksikasjalikult de Niro edukat karjääri ja pikaajalist koostööd režissöör Martin Scorsese ja mitme näitlejaga, nagu Harvey Keitel ja Meryl Streep.

Näitlejana on Robert de Niro klass omaette. Tema täiuslikkusejanu ja ülipõhjalik rollide ette valmistamine on saanud legendaarseks. De Niro tunneb iga rolli puhul vajadust välja teenida õiguse seda mängida. Filmi „Raevunud härg“ jaoks võttis ta poksija Jack La Motta mängimiseks juurde 30 kilo ja harjutas tundide viisi poksimist, filmi „New York, New York“ tarvis õppis ära saksofoni mängimise ja „Ristiisa II“ jaoks Sitsiilia aktsendi. Ka kultusfilmi staatuse pälvinud linateose „Taksojuht“ ette valmistusteks käis ta taksodepoodes ja võttis Belmore’i kohvikus linti taksojuhtide dialoogi.

Ehkki kolleegid pidasid tema põhjalikkust lausa haiglaslikuks (Mastroianni on öelnud: „Mulle tundub naeruväärsena, et taksojuhi või poksija mängimiseks tuleb kulutada palju kuid taksojuhtide elu ja poksijate kaalu „uurimiseks””), pälvis ta sellega ka kolleegide imetluse.

De Niro on kehastanud mitmeid põnevaid tegelasi, millest raamatus on juttu. Komöödiates ta nii särav pole, kuid legend on ta selletagi ja viimasel ajal pühendub rohkem ühiskondlikule tegevusele.

John Baxter on suutnud luua de Niro keerulisest natuurist võluva portree, mida ilmestavad fotod näitleja elust ja rollidest.

Minu ostukorv