Hookuspookus

Ajaleht Raamat nr 4

Ameerika nüüdisklassiku 1990. aastal ilmunud romaani peategelane on Vietnami sõja veteran Eugene Debs. Saatuse “hookuspookus” pillutab ta kodumaal kaleidoskoopilise kiirusega kolledžiprofessorist vanglaõpetajaks, mässuagitaatoriks, vangivalvuriks ja vangiks. Ühel hetkel avastab mees, et on elu jooksul tapnud täpselt nii palju inimesi, kui mitme naistega ta on maganud. See sunnib teda mõtestama elu kummastavaid kokkusattumusi uutmoodi, idealistlikumalt.
Kogu sündmustejada seovad Eugene’i mõtted ja tähelepanekud Vietnami sõjast, Ameerika ajaloost ja ühiskonnaoludest. Taustal figureerib uudne elektrooniline leiutis: arvutiprogramm, mis koostab inimese biograafiliste andmete põhjal ülevaateid selle inimese võimalikest alternatiivsetest elukäikudest. Lähtudes põhiliselt tema vanusest, rassilisest kuuluvusest, haridustasemest ja narkootikumide tarvitamisest.
Erineva suurusega paberitükkidele kirjutatud elulugu, mille toimetajaks Vonnegut end järelmoodsas metafiktsionaalses laadis nimetab, kätkeb teravmeelseid täiendusi tema enda loomingus ja kogu 20. sajandi kirjanduses olulisel kohal olevale eksistentsialismile ja absurditunnetusele ning kuulub vaieldamatult Vonneguti olulisemate teoste hulka.


Olavi Teppan

Minu ostukorv