Veidrate teadmiste leksikon

Ajaleht Raamat nr 6

Esimest korda ligi kolmkümmend aastat tagasi avaldatud “Edetabelite raamatust” on tänaseks ilmunud lugematu arv kordustrükke kümnetes keeltes ja seda on müüdud peaaegu kümme miljonit eksemplari. Raamatu autorid on kirjanik Irving Wallace´i lapsed, olümpiaajaloolane David Wallechinsky ja tema õde Amy Wallace.
“Edetabelite raamat” koosneb kõikvõimalikest edetabelitest, millest mõned on väga klassikalised, näiteks nimekiri 10 inimesest, kelle järgi on nimetatud Maal kõige rohkem ruutkilomeetreid. Samas on ka hulk humoorikaid tekste, näiteks 7 vorstiga seotud sündmust ajaloost või nimekiri loomadest, kes on söönud inimesi (näiteks ka komodo varaan). Omaette nimekirjad on koostanud erinevate valdkondade prominendid, nii tutvustab Dizzy Gillespie oma kümmet lemmikut džässartisti ja Michael Ondaatje parimaid raamatuid.
Siit leiab ka nimekirja kuulsatest ütlustest, mida on omistatud valedele inimestele. Näiteks ei pärine tsitaat “Kui ma kuulen sõna “kultuur”; haaran püssi järele” sugugi Hermann Göringilt, vaid selle autor on saksa näitekirjanik Hanns Johst.
Raamatu alapealkiri on “Veidrate teadmiste leksikon” ja see õigustab ennast täielikult. Valdav osa infost on igapäevaseks eluks mälumängurlikult kasutu, kuid lugemismaterjalina lõbus. Nii leiab nende kaante vahelt ka näiteks 29 ülimalt imelikku kohtuasja, 10 suurt vaidlust olümpiamängudel, 28 kuulsat topist, 13 Eedeni aia võimalikku asukohta ja lood 14 filmitähest, kes armusid võtteplatsil.


Tauno Vahter

Minu ostukorv